Hypatia Hortlamaz; Peki ya Katilleri?

Bugün, Voltaire’in “Dictionary Philosophique” adlı yapıtında, “Crillo adlı bir papaz ve köpeklerinin, yobazlardan oluşan bir sürüyle birlik olup işlediği hayvanca cinayet” olarak anlattığı bir cinayetten, HYPATIA‘nın öldürülmesinden bahsedelim.

1600 yıl boyunca sessizliğe terk edilmiş bir cinayetten… 

Dincilerin katlettiği ilk aydın olan İSKENDERİYELİ HYPATIA,  (370 – 415), o zamanların üniversitesi kabul edilen İskenderiye’deki okulda felsefe, matematik ve astronomi dersleri vermiştir. Platon ve Aristotales’in daha çok tanınmasında onun dersleri etkili olmuştur. Bruno ve Galileo’dan yüzyıllar önce astronomide kullanılan usturlabı (yıldızların yükseklik açılarının ölçülmesinde çeşitli problemlerin grafik yöntemlerle gösterilmesine yarayan alet) keşfeden Hypatia, inançsız olduğu gerekçesiyle, Hıristiyan din adamı Crillo’nun emriyle bağnaz bir dinci grubun saldırısı sonucu işkenceyle derisi yüzülerek ve parçalanarak öldürülmüştür.

Hypatia’nın ölüm emrini veren Crillo’ya ne olmuş derseniz? Daha sonra Katolik Kilisesi tarafından Aziz ilan edilmiş!

Hypatia’nın hunharca katledildiği dönem Pagan felsefesinin sona erdiği ve Hıristiyanlaşmanın güçlendiği bir süreçtir. Doğa bilimleri ve matematik gibi alanlarda yoğun bir gerileme dönemi bu tarihlerden itibaren başlamıştır. Hypatia, çağının yegâne bilim kadını olarak bilinir. Aritmetik alanında 13 ciltlik bir yapıtı söz konusudur. Bununla birlikte 1500 yıl boyunca kadın olduğu için ne felsefe ne de bilim tarihinde dinin de etkisiyle adı belirgin bir şekilde geçmemiştir.

İnanç yerine aklı ve bilimsel düşünceyi savunduğu için, dini otoriteye ve Tanrı’ya isyan ettiği gerekçesiyle 45 yaşında uzun işkencelerden sonra, katledilmiştir…

Hypatia’nın bu şekilde öldürülmesi dünyanın bin yıl cehalet ve batıl inanç bulutlarıyla kaplandığı Karanlık Çağların başlangıcı olarak da gösterilebilir.. .

Gelelim bugüne…

Hypatia’nın katledilişinden sonra yaklaşık 1600 yıl geçmiş. O, bilimin ve aklın belki de ilk kurbanıydı… Erkek egemen din vahşetinin onbinlerce kurbanından sadece biriydi. Tek suçu dinci erkeklerin dünyasında bir kadın olmak ve o dünyada akıl ve bilimi savunmak, düşündüğünü özgürce söyleyebilmekti.

Geçen 1600 sene belki bazı toplumlara bu konuda bir şeyler öğretti. Ama  hâlâ hiçbir şeyin değişmediği ya da 1600 yıl öncesinde yaşayan toplumlar var. (Ya da o günlere dönme eğiliminde olduğu izlenimi veren toplumlar…)

Hâlâ sadece kadın olduğu için öldürülenler yok mu? Aklı ve bilimi savunduğu için katledilenler? Özgürce konuştuğu için vurulanlar, hapsi boylayanlar?

Özellikle islam ülkelerinde, kadınlar hâlâ eziliyor, öldürülüyor, satılıyor, çok genç yaşta evlenmek zorunda bırakılıyor, tecavüze uğruyor. Tüm bunları yapanlar, bu zihniyet bazı ülkelerde hâlâ yerinde duruyor.

Birileri 1600 yıl önce bu uğurda canından olmuş, gelişmiş toplumlar da bundan ders çıkarmasını bilmişken biz yakın gelecekte kendi HYPATIA’larımızı yeniden yaratmak zorunda kalmayız umarım.

Reklamlar

1 Yorum

Filed under Uncategorized

One response to “Hypatia Hortlamaz; Peki ya Katilleri?

  1. sutnineninfettucinileri

    Selamlar…

    Gece gece kanayan bir yaramıza parmak bastın sevgili guru; bizim adı konmuş “Hypatia”larımız yok belki ama, nice “Ünzile”lerimiz var. Toplumdaki yeri ne olursa olsun hiçe sayılan kadınlarımız, kızlarımız…
    Bir haber geldi aklıma, 12 yaşındaki kızını 10 inek karşılığında 27 yaşındaki bir adama satan bir baba (gönlüm el vermiyor “baba” demeye ya, neyse!) kızı evlendiği adamla yaşadığı sorunlar neticesinde 13 yaşında bebeğini düşürüp baba evine döndüğünde 2 ay sonra 1.000 tl kadar bir para karşılığında otuzlu yaşlarında bir başka adama satabilen ve adına “baba” dediğimiz mahlukatlarla dolu değil mi, canım ülkem? Bizer ne yapabiliyoruz? Haberi gördüğümüzde “ah”lar “vah”lar… Bela okumalar, ertesi gün susmalar. Bir yerde bir eksik var ama tam olarak bulabilmiş değilim o kara deliği. En kısa sürede bulabilmek ve paylaşabilmek ümidiyle… Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s